2023 - Průměrný rok

04.01.2024

Fotka včely brodící se sněhem mluví za vše. Ne, je to blbost z umělé inteligence, ale takhle nějak to zase vypadalo - několik dní je takřka léto a jen co člověk nalije do chladiče u traktoru vodu, tak udeří mráz... V pyžamu pak večer vybíhám ven, abych vodu zase vypustil. Všem vrtochům počasí navzdory byl ale rok 2023 celkem průměrný. Možná lehce podprůměrný, protože se neurodila téměř žádná jablka a naše 1000 litrové nádrže i 200 litrové sudy zůstaly prázdné.  Dalo se to čekat ve chvíli, kdy jsme na bazoši ukořistili vřetenové čerpadlo s násypkou, které nám mělo usnadnit manipulaci s ovocnou drtí. Žádná drť se nekonala. Přesně takhle do dopadlo, když jsme před lety koupili šnekový dopravník. Nebylo tenkrát co dopravovat. Slibuji, že už si nic nepořídíme.

Co se stalo v roce 2023? Vlastně nic. Neurodila se nám jablka a tak ke konci sezóny není co pálit a kolonu necháme odstavit už v lednu.  Pokud jsem vloni jásal nad výsledkem voleb a nad možným snížením byrokracie, tak se bohužel až na zrušení naprosto zbytečného EET také nestalo vůbec nic. Naopak. Ani staronoví politici nedohlédli tak daleko, aby z plnění státní pokladny vyloučili spotřební daň z pěstitelského pálení a stejně jako "babišovci" to zvedli komplet +10%. Přitom to více než pár vybraných milionů přinese naštvaných lidí - voličů/nevoličů. A rovnou jsme dostali tabulku, jak cena půjde nahoru i v příštích letech: 2025 +10%, 2026 +5%. Trochu nedomyšleně ke každému 31.12., což dělá pakárnu celníkům s uzávěrkou i nám v účetnictví. Pěstitelská sezóna je zákonem stanovena od prvního července do posledního června následujícího roku, takže musíme kvůli změně v dani na přelomu roku zakládat druhé účetní období.

  Letos šla cena nahoru sice jen o 8,-Kč na litr 50% alkoholu, ale i to stačilo k tomu, aby se řada pěstitelů vyděsila a když jsme jim odmítli destilaci do konce prosince, tak šli raději jinam. Déle než obvykle nám také zůstaval v pálenici alkohol k vyzvednutí. Průměrných 5000,-Kč za 25 litrů kořalky už je na zákazníka prostě moc. Je tedy otázkou, zda zvyšování daně bude mít ještě nějaký přínos, krom toho že se lidé budou více uchylovat k levnějšímu alkoholu, jako je pivo a krabicové víno. Přínos tedy jako pro koho. Nám v každém případě ubude práce a valná část ovoce zkončí na kompostu. 

Jinak, abych nebyl jen negativní, švestkám a mirabelkám se naopak letos dařilo. Cukernatost byla v obvyklých mezích a kvasy se nekazily. Slivovice je ve výsledku jemná a s plnou chutí, takže bude na co vzpomínat.

Teď tu máme jaro 2024. Opět přišel mráz mezi nakvetené stromy - asi nejhůře dopadly ořešáky, takže na ořechovku si letos můžeme nechat zajít chuť, ale něco přežilo, tak se těšíme až zase otevřeme. Nenechávajte vše jen na počasí - kdo chce kvalitní kořalku, musí pro to i něco udělat ;-)


PÁLENICE ROSEČ
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!