Jak to bylo v roce 2018

07.01.2019

(Stejný text, jako v rubrice "O NÁS")

Rok 2018 ... Pokud jsem loni doufal, že letos zpracujeme až 10 tun ovoce, netušil jsem, že to bude 20 tun během prvních čtrnácti dnů a ani o tři měsíce později nebude v kvasírně, ale ani v palírně k hnutí. I když jsme dobrou sezónu tušili, cenu za pálení jsme nezvedli a zpracování ovoce zůstalo zdarma. Marketingové myšlení je nám holt trochu cizí. Sehnali jsme aspoň sudy navíc a těšili se. No a pak to přišlo. Zákazníci vozili dvojnásobná množství ovoce, než jsme si dohodli a když jsme je z kapacitních důvodů odmítali, neváhali nás obvinit ze znehodnocení jejich úrody. Ve dvou lidech jsme naším 150 litrovým kotlem prohnali neuvěřitelných 90 000 kg kvasu! Mohl bych napsat 90 tun, ale to by nebylo tak moc :-D. Téměř 700x se pod naší kolonou rozhořel oheň, což si vyžádalo nepříjemně vysokou spotřebu plynu, vody a elektřiny. Zaplatili jsme statisíce korun na spotřební dani a DPH, ale i další nečekanou daň - na našem zdraví, když jsme spali jen pár hodin denně a oslabení pak chytili kdejaký bacil. Mohli jsme na část telefonátů říct, že nemáme místo, jenomže ono nás to bavilo... A co dál? Vážíme si zákazníků, kteří mají rádi dobrou kořalku a na svém díle si dávají záležet. Na hotových kvasech tedy zůstane vše při starém, ale za zpracování ovoce si u nás v roce 2019 už připlatíte. A přibrzdíme. "Nežijme pro práci, ale pracujme, abychom žili!" Vydělané peníze jsou sice fajn, ale po zaplacení všech daní a nákladů, narostou i všechny zálohy. A ty se platí celoročně... Do sezóny 2019 bychom rádi položili dlažbu před palírnou, aby se tam dalo se sudy snadněji manipulovat a pak bychom si přáli dopravník na ovoce, který se přímo propojí s drtičem. Snad se nám to povede ...

Často se nás lidé ptají, jaké to ovoce v roce 2018 vlastně bylo. Do minulosti se podívat nemůžeme, protože jsme stále jen "mladou palírnou", ale přítomnost byla někdy pálivá a hořká. Zákazníci měli strach o své přetížené stromy a moc spěchali. Vyšší podzimní teploty zase prospívaly plísním a ovoce se kazilo jak na stromech, tak v sudech. Podmínky tedy nebyly ideální, ovšem kdo si počkal a udržel čistotu, musel být nadšený i z výsledného destilátu, kterého bylo díky velké úrodě opravdu dost.

Díky za skvělou sezónu 2018 a díky, že jste s námi měli trpělivost. Nejen zákazníkům, kteří museli i měsíc čekat ve frontě (z našeho pohledu velmi málo a jsme na to patřičně hrdí), ale také kamarádům a sousedům, kteří byli zvyklí chodit k nám na kus řeči a letos si pro hromady sudů prostě nebylo kam sednout... ať se nám všem v roce 2019 daří.

PÁLENICE ROSEČ
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!