Jak to bylo v roce 2018

(Stejný text, jako v rubrice "O NÁS")

Rok 2018 ... pokud jsem loni doufal, že letos zpracujeme až 10 tun ovoce, netušil jsem, že to bude 20 tun během prvních čtrnácti dnů a ani o tři měsíce později nebude v kvasírně, ale ani v palírně k hnutí. Dříve jsme pálili třikrát do týdne, ale letos to už od třešní bylo na denním programu. I když jsme dobrou sezónu tušili, cenu za pálení jsme nezvedli a zpracování ovoce zůstalo zdarma. Marketingové myšlení je nám holt trochu cizí. Nebo jsme moc "měkkosrdcatí". Sehnali jsme aspoň sudy navíc a těšili se. No a pak to přišlo. Zákazníci vozili dvojnásobná množství ovoce, než jsme si dohodli a když jsme je z kapacitních důvodů odmítali, chovali se agresivně a neváhali nás obvinit ze znehodnocení jejich úrody. Se stejně nepříjemným přístupem jsme se setkali, když jsme se kvůli zaměstnání a dětem snažili omezit pracovní dobu. Neměli jsme jediný volný víkend a lidé nám bezohledně volali i v neděli večer. Nebylo kde uskladňovat kvasy, výpalky ani hotový destilát. Nepřetržitý provoz si vyžádal desetinásobnou spotřebu plynu, vody a elektřiny. Zaplatili jsme statisíce korun na spotřební dani a DPH, ale i další nečekanou daň - na našem zdraví, když jsme spali jen pár hodin denně a oslabení pak chytili kdejaký bacil. A proč jsme na to nešli jinak? Jednak nás to bavilo a pak nám to krom snížení hypotéky dalo i cenné zkušennosti. Vážíme si zákazníků, kteří si na svém díle nechávají záležet, takže na hotových kvasech zůstane vše při starém, ale za zpracování ovoce si u nás v roce 2019 už připlatíte. A dále - práce není holubník, aby se do ní létalo od rána do noci. Vydělané peníze jsou sice fajn, ale po zaplacení všech daní a nákladů narostou i všechny zálohy. A ty se platí i mimo sezónu. Takže přibrzdíme. "Nežijme pro práci, ale pracujme, abychom žili!" (já)

Do sezóny 2019 bychom rádi položili dlažbu před palírnou, aby se tam dalo se sudy snadněji manipulovat a pak bychom si přáli dopravník, který se přímo propojí s drtičem a 600 litrovými nádržemi. Snad se nám to povede ...

Díky za skvělou sezónu 2018 a díky, že jste s námi měli trpělivost. Nejen zákazníkům, kteří museli i měsíc čekat ve frontě (z našeho pohledu velmi málo a jsme na to patřičně hrdí), ale také kamarádům a sousedům, kteří byli zvyklí chodit k nám na kus řeči a letos si pro hromady sudů prostě nebylo kam sednout... ať se nám všem v roce 2019 daří.