Nová spotřební daň

Tak nám naše vláda odhlasovala zvýšení spotřební daně z lihu. A rovnou o 13%. To je skoro 10,-Kč na litr 50% alkoholu v případě pěstitelského pálení a totéž pro 0,5l lahev 50% slivovice z lihovaru, kde musíte připočítat ještě DPH. Prý více vyděláváme a více chlastáme a to nám nesvědčí. Tím se vysvětluje chování většiny politiků, když po volbách přijdou k balíku peněz :-)  Dalším argumentem je, že už se dlouho nezdražovalo - to ponechme raději bez komentáře.

Podle informací na netu spotřeba lihovin od roku 2010 spíše klesla než vzrostla. Ovšem narostla spotřeba vína a piva a zvedal se i výběr ze spotřební daně. Není tedy legitimní důvod SD navýšit. Pokud nejde o peníze - asi 975 mil. Kč. (V roce 2018 se na SD z lihu vybralo 7,5 mld Kč.) Ochránci lidského zdraví jásají, ale i oni vědí, že vyšší cena nesníží dostupnost alkoholu v každém obchodě s potravinami, na každé benzínové pumpě.... Spotřeba totiž zůstane. Jen se ještě více přesune k pivu a vínu. Nebo k pálení. Ale je legální pálení ještě levné? Všichni známe ten vtip, co není vtipem: "Nevíte, kde se tady ve vsi pálí?",  "Vidíte ten kostel?  Tak tam ne!".

Mimochodem Slovensko a Rakousko bude mít SD nižší než my. V Něměcku se na SD sice platí víc, ale zase mají nižší DPH. O volném systému pěstitelského pálení, kde destilační kolony nejsou zapečetěny (platí se z kvasu) a co vyteče tzv. "navíc" zůstává nezdaněno, ani nemluvě (Německo, Rakousko). Sodma a Gomora. Být to takhle u nás, přejde rčení "jako Dán", na celosvětové "jako Czech". (Severské země mají spotřební daň dvojnásobnou. Platí dokonce i z cukrovinek a minerálky. Něco jejich sociální systém zaplatit musí...)

Na našem trhu s lihovinami se pěstitelské pálení podílí asi z 5-6%. Pěstitelů je stabilní počet, protože poněkud diskriminační podmínkou vlastní destilace je u nás vlastnictví zahrady a ovocných stromů. Proč? Zakoupené ovoce od sadaře není ze stromu? Podle zákona ne. Další perlou je, že aktuálním plošným zvýšením spotřební daně vláda zdražuje i něco, čemu dala původně v zájmu ochrany přírody (zpracování přebytků) daň poloviční. Není na výběr. Při průměrné úrodě přispějí pěstitelé do státního rozpočtu částkou 50 mil. Kč navíc. A proč? Více peněz - více se pije. A rodí se i více ovoce? Asi jde opravdu spíš o to, že se dlouho nezdražovalo. Argument, na který není odpovědi.

Cena za vypálení zákonného limitu, tj. 60 litrů 50% destilátu v loňském roce: 9600,- Kč. Nyní: 10200,-Kč. Pěstitelé mají dvě možnosti, jak ušetřit. Buď část ovoce vyhodí na kompost nebo se obrátí na levnější pálenici, která topí dřevem. Ekologie dostane na frak. Poslední štací jsou černé pálenice, kde půjde i o to zdraví, které se nám snaží pomocí vyšší daně ochránit... Něco o grafu výše - myslíte, že je zisk 21% přiměřený a zvýšení SD by mohlo jít na úkor zisku? Ne! Kdybychom měli naši malou pálenici provozovat jako OSVČ a nechodit zároveň normálně do práce, dosáhneme tak akorát na minimální mzdu...

 Naši cenu zvedneme hned na začátku sezóny - nechceme se s nikým hádat, proč jsme jeho kvas nevypálili ještě s nižší daní. Nebojte, nezbohatneme na tom - jen to pokryje dražší energie, které pro letošek v úvahu brát nebudeme.

Snad se nám ovoce urodí a snad nám bude výsledný destilát chutnat. Těch pár stovek navíc nám neublíží - mysleme si, že je to na jízdné zdarma nebo na likvidaci billboardů u dálnic - to je totiž to, co opravdu potřebujeme ;-)