Nová spotřební daň

31.05.2019

Tak nám naše vláda odhlasovala návrh zvýšení spotřební daně z lihu. A rovnou o 13%. To je skoro 10,-Kč na litr 50% alkoholu v případě pěstitelského pálení a totéž pro 0,5l lahev 50% slivovice z lihovaru, kde musíte připočítat ještě DPH.

Prý více vyděláváme a více chlastáme a to nám nesvědčí. Dalším argumentem je, že už se dlouho nezdražovalo. Jako by slunce nevycházelo každý den... Poslední úprava SD byla v roce 2010 na 143,-Kč/laa z pěstiteslkého pálení. Důvod byl prostý, byla to minimální částka doporučená z EU a zároveň 50% z normální sazby. Nyní  to bude 165,-Kč.

Co jsme si zvolili, to máme. Rozplakal by mě poslanec ČSSD, který tvrdil, že na západ od nás je zdanění "neřestí" mnohem vyšší. Opravdu? Na otázku proč se zvýšením daní klesá podpora organizací bojujících se závislostmi už neodpověděl. Jak se tedy věci mají?

Jde o peníze - asi 975 mil. Kč. (V roce 2018 se na SD z lihu vybralo 7,5 mld Kč.) Ochránci lidského zdraví sice jásají, ale i oni vědí, že vyšší cena nesníží dostupnost alkoholu v každém obchodě s potravinami, na každé benzínové pumpě.... Spotřeba totiž zůstane. Buď se více přesune k pivu a vínu nebo k domácímu pálení. Ale je legální pálení ještě levné? Všichni známe ten vtip, co není vtipem: "Dobréj, nevíte, kde se tady ve vsi pálí?",  "Tož vítaj, vidíš ten kostel?  Tak tam ne!".

Mimochodem Slovensko a Rakousko bude mít SD nižší než my. V Něměcku se na SD sice platí víc, ale zase mají nižší DPH. O volném systému pěstitelského pálení, kde destilační kolony nejsou zapečetěny (platí se z kvasu) a co vyteče tzv. "navíc" zůstává nezdaněno, ani nemluvě (Německo, Rakousko). Žádní celníci. Pěstitelem může být každý - bez omezení na domácnost nebo na vlastnictví stromů - a někde je získaný destilát dokonce volně obchodovatelný. Být to takhle u nás, bezpečně vedeme ve světových žebříčcích alkoholismu. Ale může to být i horší. Severské země mají spotřební daň dvojnásobnou. Platí dokonce i z cukrovinek a minerálky. Máme se na co těšit.

Na našem trhu s lihovinami se pěstitelské pálení podílí asi z 5-6%. Pěstitelů je stabilní počet, protože poněkud diskriminační podmínkou vlastní destilace je u nás vlastnictví zahrady a ovocných stromů. Proč? Zakoupené ovoce od sadaře není ze stromu? Podle zákona ne. Další perlou je, že aktuálním plošným zvýšením spotřební daně vláda zdražuje něco, čemu dala původně v zájmu ochrany přírody (zpracování přebytků) daň poloviční. Přitom v roce 1998 došlo ke zdražení jen normální sazby SD a pěstitelské pálení zůstalo nedotčeno. Proč to teď nešlo? Při průměrné úrodě přispějí pěstitelé do státního rozpočtu částkou 50 mil. Kč navíc. Protože se prý více pije. A rodí se i více ovoce?

Cena za vypálení zákonného limitu, tj. 60 litrů 50% destilátu v loňském roce: 9600,- Kč. Nyní: 10200,-Kč. Pěstitelé mají jen jednu možnost jak ušetřit. Obrátit se na levnější pálenici, která topí dřevem. Ekologie dostane na frak. Poslední štací jsou černé pálenice, kde půjde i o to zdraví, které se nám snaží pomocí vyšší daně ochránit. Něco o grafu výše - myslíte, že je zisk 21% nepřiměřený a zvýšení SD by mohlo jít na úkor palíren? Proč asi chodíme denně do zaměstnání a v palírně trávíme jen víkendy a všechny večery...

 Naši cenu zvedneme hned na začátku sezóny - nechceme se s nikým hádat, proč jsme jeho kvas nevypálili ještě s nižší daní. Nebojte, nezbohatneme na tom - jen to pokryje dražší energie, které pro letošek v úvahu brát nebudeme.

Snad se nám ovoce urodí a snad nám bude výsledný destilát chutnat. Těch pár stovek navíc nám neublíží - mysleme si, že je to na jízdné zdarma nebo na likvidaci billboardů u dálnic - to je totiž to, co opravdu potřebujeme ;-)

PÁLENICE ROSEČ
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!