"Berete karty?" "Ano ale ...."

26.11.2020

Platební terminál jako konkurenční výhoda? Blbost. Ale občas se stalo, že zákaník přijel až za týden, protože se napřed musel zastavit u bankomatu, který je od nás asi tisíc kilometrů daleko. Otázka: "Mohu platit kartou?" mě omrzela už dávno a tak jsem logicky zamířil do své banky. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že bance je to naprosto "buřt". Přitom kdo jiný by měl skákat radostí, že má peníze ihned na účtu, když né banka? Dali mi adresu na nějakou firmu a pak přišla nabídka: 0,89% z obratu a 600,-Kč měsíčně! Samozřejmě jste trestaní za nízký obrat. Nad 100.000,-Kč / měsíčně se paušál neplatí. O takovém obratu si ovšem můžeme nechat jen zdát a navíc je pálenice sezónní podnik. Většinu roku bych platil za něco, co nevyužiji. Tak jsem to zavrhl.

Za rok přišla jiná nabídka. Půl roku bez poplatku, se smlouvou na tři roky. To se tedy předali.

Potom mi bylo nabídnuto půl roku zdarma s tím, že to lze bezplatně zrušit. Jinak prodloužení na rok a stejná cena. Ale nic prý nebrání tomu, abych uzavíral novou smlouvu každý půlrok. Opravdu výhodné, když se vám takové chování nebude příčit.

"Česko platí kartou", takhle zněl titulek tuctového článku o tom, jak jsme zaostalý národ, protože máme málo platebních terminálů. Souhlas. Například v Polsku jsem před pár lety platil kartou i v malé hospůdce prostřed lesa. Dále jsem se dočetl, že stejný název "Česko platí kartou" nese i akce ministerstva průmyslu a obchodu, která umožňuje terminál na rok zdarma. No hurá, konečně shora přišlo něco chytrého. Jistě - ten rok zaplatí daňový poplatník, ale co je mi po něm. Stejně už zaplatil ten článek, www stránky a kdo ví co ještě. Přesto jsem se o tom dozvěděl na poslední chvíli. Klikám na čtyři odkazy a naivně si myslím, že to jistě muselo projít nějakým výběrovým řízením ministerstva a je tedy jedno, který vyberu... Není.

1. ČSOB - prázdné fráze a žádná nabídka. Musíte je poprosit a první na co se ptají je, zda u nich máte účet. To nesnáším. Možná jsem o něco přišel, ale klikám dál.

2. KB - smlouva na 3 roky. Rok zdarma, pak 790,-/měsíc, resp. 840,- u přenosného terminálu. O procentech z transakce ani slovo. Prostě KB. Vzpomínám si, jak vybírali 30,-Kč poplatek za to, že jsem u nich platil 400,-Kč kolejné. Vždycky jsem si říkal, že ten silnější pán z reklamy na Air Bank, co ho ve finále zašlapou do země, je z KB.

3. SOLITEA PAY - smlouva na 3 roky. Rok zdrama, pak pouhých 490,- / měsíc, ale 1,5% z transakce.

4. FISKAL PRO - rok zdarma, pak 0,99% z transakce a bez paušálu. Jednoduché, tak vyplňuji formulář.

Přijde smlouva a ejhle, není to vše. 0,99% z transakce, ale nejméně 1,5 Kč. Dále nutno připočítat tzv. výměnný poplatek 0,2% až 0,3% z transakce a fixní poplatek cca 0,3 Kč z každé transakce plus 0,04% - 0,07% podle typu karty. Karty mimo EU nebrat.

Sumasumárum - běžná platba 5000,- Kč vyjde na 61,50 Kč a za rok to bude dvojnásobek. Kreditní karta stojí dvojnásobek dvojnásobku a karty vydané mimo EU raději nebrat.

Ještě se tu někdo diví, že jsme zaostalý národ? Celé to připomíná tarify mobilních operátorů. Skutečné ceny jen na vyžádání a rozdíly nabídek nejsou v procentech, ale v desítkách procent.   Jo a není v tom EET. Za tuhle on-line ptákovinu se např. u FISKAL PRO platí 499,- měsíčně. Vím, platba kartou EET nepodléhá. Ale ptákovina to je. O tom zas jindy.

 Od půlky prosince "Česko platí kartou" i u nás.

Doslov: Nejsme zaostalý národ, protože máme málo platebních terminálů, ale proto, že kartou prostě neplatíme. Terminál máme měsíc a dosud ho nikdo nevyužil, což mi upřímně řečeno zas tolik nevadí  0:-).