Rok 2019 je za námi

05.01.2020

Rok 2019 ... Hodnotím s předstihem, protože je prosinec a už se toho snad tolik nestane. Po loňské smršti si letos ovocné stromy a tudíž i některé pálenice dopřávají odpočinek. My otevřeli 9.7. s třešněma, tedy ani né dva měsíce po tom, co se vypálil poslední kotel minulé sezóny. Vývěva sice beznadějně zatuhla, ale na koloně jsme nestihli ani dotáhnout šroubení. Třešní nakonec moc nebylo. Hodně se urodilo mirabelek a trochu nás zlobil teplý závěr léta, protože z rozpálené země netekla dostatečně studená chladící voda. Později se vše ustálilo na víkendovém provozu a zbyl nám čas na plnění předcevzetí z loňska. Nerezovou spirálu do šnekového dopravníku, která se více než rok povalovala v trávě, se nám podařilo zkompletovat s převodovkou z mandlu a už se nemusíme tahat s kýblema. Jablíčka se pěkně vykoupou, šnekem vyvezou až ke stropu, spadnou do drtiče a pak rovnou do sudu. Pohodička. Škoda jen, že jablek i hrušek bylo letos nejméně za poslední 4 roky a náš vysněný dopravník neprošel řádnou zatěžkávací zkouškou. Také jsme dokončili oplocení a nakonec došlo i na příjezdovou cestu. Už se nám na boty nelepí škrabaný asfalt, ale jen písek z nové dlažby.

Písku se víc než jindy objevilo i v destilačním kotli. Zachytává ho tam míchadlo a za neskutečného rachotu si s ním kreslí hluboké rýhy do dna kotle. Bylo sucho, plody byly popraskané, lepkavé a ani praní ve vodě je kamínků ze země nezbavilo. Někdo nám to dovezl i se štěrkem! Úpějící kotel nás inspiroval k návrhu "vysokootáčkového odstředivého separátoru". Zatím nevíme, jak to bude vypadat, ale název zní opravdu dobře :-).

Ještě jedna významná věc se letos přihodila. Zvedla se nám spotřební daň a litr 50% destilátu z pěstitelského pálení nám podražil o 10,-Kč. Ale nestalo se to samo. Pod záminkou ochrany našeho zdraví to navrhli a odhlasovali lidé, kteří to s námi myslí dobře, ale bohužel jen před volbama. Neuvěřitelnou komedii, která se kolem hlasování ve sněmovně strhla, nikoli kvůli samotnému alkoholu, ale kvůli úplně jiným částem zákona, završila ministrině financí, když později komentovala návrh EU na zcela nulové zdanění alkoholu: "A jak to budeme hlídat, aby si každý vypálil jen to povolené množství?" To opravdu neví, že se to u nás přísně hlídalo už za krále Klacka? (Není to úplně přesné, protože Králové Kladska vládli v 15. století a zvláštní daň, tzv. akcíz na víno a pivo, byla zavedena až o sto let později.)

Sezóna 19/20 je sezónou mirabelky. Konec roku vždy táhnou jablka a těch bohužel nemáme ani tunu. Oproti loňsku máme čtvrtinový výsledek a provoz přerušíme už začátkem ledna. To se sice ještě nestalo, ale nejhorší rok to určitě není. Tím byl rok 2017. Vzpomínáte si na rozkvetlé stromy obalené námrazou? Doufejme, že se to už nebude opakovat a následující rok 2020 bude kvalitou ovoce stejně vyjímečný, jako ty dvě dvojky a nuly v jeho letopočtu.

PÁLENICE ROSEČ
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!